Pár dobrých rád ako sa správať v apidomčeku, aby ste si pobyt skvele užili a včely nerušili
- Návštevu apidomčeka prosíme vždy vopred rezervovať. Apidomček nie je prístupný z verejného miesta. Pred pobytom je tiež potrebné všetko pripraviť tak, aby ste si relaxáciu na úľoch bezpečne užili.
- Pred vstupom do apidomčeka si vypneme mobil. Vyhradíme si čas iba pre seba a nenecháme sa ničím a nikým vyrušovať.
- Na verande sa vyzúvame. Robíme to nielen kvôli hygiene, ale i preto, aby odrazy našich podrážok na podlahe nerušili tunajších okrídlených obyvateľov.
- Mastnému, ťažkému a korenenému jedlu sa pred návštevou apidomčeka vyhneme veľkým oblúkom. To isté platí aj o alkohole. Ideálne je, keď aspoň dve hodiny pred a dve hodiny po úľoterapii nejeme vôbec.
- Do apidomčeka si zvolíme pohodlné a priedušné oblečenie a odložíme aj šperky a iné kovové doplnky.
- Taktiež sa vyhneme aj dezodorantom a parfumom. V apidomčeku strávime dlhší čas v menšom priestore a pri zvýšenej teplote. Včely veľmi aktívne reagujú na rôzne vône, ktoré naviac narúšajú prirodzenú mikroklímu. Ako prijateľnejšiu alternatívu môžeme použiť napríklad detský púder.
- V apidomčeku sa pohybujeme pokiaľ možno čo najtichšie. Včely každý otras citlivo vnímajú a mohol by ich zbytočne rozrušiť.
- To isté platí aj o ostatných zvukoch. Preto sa v apidomčeku rozprávame pošepky, alebo tlmeným hlasom.
- Blahodarné účinky úľoterapie si najlepšie užijeme v polohe na chrbte s mierne pokrčenými kolenami a rukami vedľa tela.
- Aj keď sme určite zvedaví, nerozoberáme palandy a nesnažíme sa zistiť, ako sa darí včelám vo vnútri úľov. Takáto neplánovaná inšpekcia by sa im totiž nemusela páčiť a zaiste by to aj dali najavo spôsobom sebe vlastným, na ktorý sú patrične vybavené :o)
- Ak sa náhodou stane, že do interiéru apidomčeka zablúdi včielka, nezaháňame sa prudko rukami a nebeháme hore-dolu. Pokojne počkáme, kým sa usadí, šetrne ju odchytíme príručným vysávačom a majster včelár ju neskôr vypustí do prírody.
- …a skontrolujeme, či sme naozaj vypli ten mobil :o)