Skip to main content

Účinky pobytu na úľoch

Miesto, kde sa tie najprirodzenejšie prejavy včelstva stávajú zdrojom ozdravujúcej sily a blahodarnej energie.

Medzi najprospešnejšie benefity úľoterapie patrí mikroklíma priestoru, ktorú ihneď pocítite vďaka intenzívnej sladkastej aróme. A niet sa čo čudovať. Úľový vzduch, je doslova nasýtený mikročiastočkami medu, peľu, propolisu, materskej kašičky či vosku, čo sa prejavuje i jeho mierne zvýšenou vlhkosťou. Okrem toho sa v ňom v závislosti na vegetačnom období nachádzajú esencie živice, medovice a nektáru. Blahodarne môže pôsobiť predovšetkým pri problémoch s dýchaním, ale i srdcovo-cievnych ťažkostiach, alergiách, dermatologických a psychických problémoch.

Na ľudský organizmus priaznivo vplýva aj silné biopole včiel. Tvorí ho veniec niekoľkých energetických zón s centrom v okolí včelej kráľovnej. Jeho vplyv môže napríklad uvoľňovať svalové napätie ako i napomáhať pri celkovej regenerácii organizmu po prekonaní rôznych chorôb a zranení.

Pozitívne na človeka taktiež pôsobí infračervené teplo produkované včelstvom, ktoré má v blízkosti plodového telesa zhruba 35 °C. Jeho blahodarná hrejivá sila môže tlmiť pocity bolesti, zmierňovať nepríjemné kŕče a pôsobí aj protizápalovo.

Nepretržitý pohyb včiel v úli počas ich presunov, ako i kmitanie krídiel, vyvoláva intenzívne mikrovibrácie sprevádzané jemným bzukotom a šumením, ktoré môžu niekomu pripomínať upokojujúce zvuky listnatého lesa vo vánku, či zvlneného mora. Tieto akustické prejavy spolu s rezonanciami pôsobia doslova ako balzam najmä pri rôznych psychických problémoch, predovšetkým depresiách, úzkostiach ako i celkovom duševnom vyčerpaní.

Pocit chvenia doprevádzaný typickými zvukmi úľa zvyčajne každého veľmi rýchlo uspáva. Takýto spánok na úľoch má však nielen relaxačné, ale i terapeutické účinky. Práve počas neho sa naše telo i myseľ dokonale uvoľnia a pôsobenie úľoterapie na organizmus je ešte intenzívnejšie. Po prebudení sa cítite úžasne oddýchnutí a doslova nabití energiou.

Medzi zaujímavé sekundárne produkty úľoterapie patrí aj „ovčelená“, čiže energizovaná voda. Tento „živý“ nápoj posilnený biopoľom včiel prospieva napríklad pri rôznych zažívacích problémoch, ale i bolestiach hlavy či zápaloch. Dôležité je energizovať vodu priamo v úli aspoň pol dňa a to v sklenenej nádobe napríklad s korkovou zátkou.