Skip to main content

Náš príbeh

Náhoda vnukla nápad a intuícia pošepkala, že to bude správne rozhodnutie. A tak sme začali chovať včely.

…ako si nás včely našli

Všetko začalo v okamihu, keď sme si uvedomili, že očakávame od života niečo úplne iné. Jednoducho, už sme viac nechceli byť súčasťou toho hektického kolotoča. Každodenný stereotyp, večné naháňanie sa a neustále súťaženie okolia, to skutočne nebolo nič pre nás. Vedeli sme, že túžime po zmene, bolo už len potrebné odhodlať sa.

A tak sme postupne vystriedali mesto a bývanie v radovej zástavbe za domček na malebnom stredoslovenskom vidieku. Televízor sme vymenili za knižky a namiesto paradajok zo supermarketu bez vône a chuti sme si začali pestovať vlastnú zeleninu. Dôležitou súčasťou nášho života sa však stali najmä včely. Bolo už len otázkou času, kedy objavíme aj ich ozdravujúci potenciál.

Pred nami sa otvorila fascinujúca oblasť apiterapie a my sme ihneď vedeli, že vydať sa týmto smerom je správne rozhodnutie. Apidomček vo Veľkej Lehote teda vznikol z prirodzenej túžby posunúť naše hobby na vyšší level.

Pochopili sme, že ak chceme postaviť apidomček so skutočne silnými účinkami, musíme sa inšpirovať u tých najpovolanejších. Nestačilo nám iba rýchle a jednoduché riešenie „naoko“, túžili sme postaviť niečo, čo skutočne funguje a pomáha. Práve preto sme vychádzali z úspešných realizácií ukrajinských, ruských a poľských včelárov, kde má úľoterapia dlhoročnú tradíciu.

Všetkému samozrejme predchádzali roky zbierania potrebných skúseností a najmä intenzívneho vzdelávania sa. Okrem úspešného absolvovania včelárskeho štúdia aj prostredníctvom rôznych prednášok, školení a workshopov. Veľkou inšpiráciou sa pre nás stal kurz apiterapie v Kunvalde v Orlických horách pod vedením skúsenej terapeutky Moniky Jindrovej a Alexa Bezrukova, ktorý propaguje tradičné včelárenie v ležanoch a špecializuje sa práve na výstavbu apidomčekov.